השתלת שיניים

במסגרת הליך כירורגי מוחדרים שתלים לעצם השן במקומה של השן החסרה. בשלב לאחר מכן ייבנה כתר על השורש שתפקידו להשלים את כותרת השן החסרה. שתלים בשיניים הפכו בשנים האחרונות לטיפול נפוץ למדי וכוללים לא מעט יתרונות.
מהן השאלות החשובות שיש לשאול בטרם טיפול מסוג זה – בכתבה לפניכם.

כמה זמן מחזיקים השתלים

חשוב לציין כי עד 5% מהשתלים ידחו בחצי שנה הראשונה, אך גם שתלים שנקלטו ומצויים בסביבה עמוסה בכתרים עשויים להוות בעיה. בשל העובדה כי חלל הפה נחשב לסביבה רגישה וגורמים מזהמים עשויים לייצר בעיה, יש חשיבות לבחור בקפידה את רופא השיניים על מנת להגדיל את סיכויי היקלטות השתלים.

כיצד לתחזק את השתלים

לצורך היקלטות השתלים יש לתחזקם באמצעות ניקוי יומיומי של השיניים ועל ידי ביקור אצל שיננית כל 3 חודשים. בעת הצורך בשתלים הטיפול המניעתי מהווה חשיבות רבה בשמירה על חלל הפה. בנוסף לזאת, יש לבדוק את השתלים מדי שנה אצל מומחה למחלות חניכיים.

שתלים דנטליים

האם מבצעים את ההשתלה בהרדמה

ברוב המקרים השתלות שיניים מבוצעות במרפאת השיניים תחת הרדמה מלאה. לעיתים ישנם מטופלים החרדים מהטיפול אז ניתן לבצע את הטיפול תחת טשטוש. עם זאת, קיימים מקרים קיצוניים בהם ניתן לבצע את הטיפול בחדר ניתוח בהרדמה מלאה. היות ובעת ההשתלה מוכנס גוף זר, ההליך צריך להתבצע בתנאים סטריליים.

האם השתלת שיניים מתאימה לכולם

האם השתלת שיניים מתאימה לכולם? ובכן, התשובה היא לא. ישנם אנשים שאינם יכולים לעבור את ההליך כתוצאה מסיבות שונות אשר נפרט אותן כעת:
עישון כבד: אדם המעשן למעלה מ10 סיגריות ביום ייתכן והעישון ייפגע בהליך הריפוי לאחר ההשתלה.
נטילת סטרואידים: חולים הנוטלים סטרואידים באופו קבוע יכולים להיווכח בירידה באחוזי ההצלחה של ההשתלה.
טיפולים כימותרפיים: חולים הנמצאים בטיפולים כימותרפיים צריכים להמתין עד לסיום הטיפול על מנת לבצע את ההשתלה.
חולים במחלת אוסטופורוזיס: חולים במחלה הנוטלים תרופות מקבוצת ביספוספונטים צריכים להפסיק את נטילת התרופות בטרם ביצוע ההשתלה.

האם קיימים סיכונים בעת ההשתלה

בעת ההליך השתלים אמורים להיות מוקפים בעצם ולא לחדור לחלל האף. אחד הסיכונים הוא דימום בלתי נשלט הדורש אשפוז ומתן תרופות. עם זאת, ניתן להקטין את הסיכון על ידי תכנון נכון של השתלים ושמירה על רמת סטריליות גבוהה.
האם סוג מסויים של שתלים מהווים ערובה להצלחת הטיפול
לפי מחקרים קליניים, נמצא כי אין הבדל בין היצרנים השונים וכי סוג מסויים של שתלים אינו מהוה ערובה להצלחת הטיפול.

השתלת שיניים