קבוצת רכישה (7)

קבוצת רכישה

מחיר הנדל"ן בשמיים. זו כבר נשמעת אמירה הדומה לכך שהשמש זורחת בצהריים.
בעשר השנים האחרונות, מחירי הנדל"ן האמירו בצורה בלתי נורמאלית, עד בלתי שפויה, הבונבוניירה החדשה בדמות קרקעות ודירות להשקעה.
לא נכנס כאן לנושא האם השקעה זו כדאית ונספק תחזיות נוגע לעתידו של תחום זה.
התכנסנו לכאן היום בשביל האזרח הפשוט. זה שעומד נדהם אל מול מחירי הדירות בארץ ובוחן אופציות להוזלת רכישת דירה.

קבוצת רכישה וקבוצת רוכשים:

שתי אופציות אלו, נדמה שהן המקובלות ביותר בשוק, בטח בקרב זוגות צעירים, לאלו שחפצים לרכוש דירה בדרכים אלטרנטיביות מאלו הרגילות המוצעות ע"י הקבלן או על ידי רכישת דירה מיד שנייה.

אנו נתמקד באופציה הראשונה: קבוצת הרכישה. נבאר במה בדיוק מדובר ומה הם היתרונות והחסרונות לצד הסיכונים הצפויים ברכישת דירה בצורה זו של התאגדות קבוצתית.

קבוצת רכישה:
בקבוצת רכישה אנו מתכוונים להתאגדות של מספר אנשים, זרים או אלו החברים משכבר הימים שלצורך הקמת מגורים, הם מתאגדים ומביאים הון אישי לקבוצה. בהון שנצבר הם מאתרים קרקע לרכישה, מאתרים קבלן לבניה ויחדיו מקימים את משכנם.
המעלה בהתאגדות מן הסוג הזה היא פשוטה ובפרט אם הם מוגדרים כקבוצה שיתופית לצורך בניה ולא לצורך פעילות עסקית. במקרה הראשון, ינוכה מס רכישה מן הדירה (משתנה בהתאם למספר פרמטרים).
בנוסף, מדובר איפה בבניה משותפת ולא מרכישה מקבלן ולכך, נחסך המרווח שבין עלויות הבניה למחיר שמוכר קבלן לאנשים פרטיים, כשגם הוא צריך להרוויח כמובן.
רכישת דירת מגורים במסגרת פעילות מן הסוג הזה של קבוצת רכישה מאפשרת להשיג מחיר משתלם יותר משמעותית. ממוצע החיסכון עומד על כ 10%-20%, מאשר רכישת דירה זהה לחלוטין (במיקומה, גודלה, איכות הבניה) אצל קבלן.

אולם, חשוב שנזכור שפעילות מסוג זה, היא פעילות יזמית לכל דבר וכמו בכל פעילות יזמית, לצד הסיכוי לרווח, ובמקרה שלנו לחיסכון, ישנו הסיכון להפסד, ובמקרה שלנו לעלויות גבוהות יותר ואף גרוע מכך.

היתרון ברכישה מקבלן היא שמדובר בהסכם מוכר-לקוח בסופו של דבר. הלקוח מקבל ערבות בנקאית על כספו ובחוזה נחתם שבאם בניית הדירה לא תושלם עד תאריך כך וכך, זו תהיה עילה לתביעה או להפסק ההתקשרות בפיצוי- בהתאם להסכם הכתוב בחוזה.
קבוצת רכישה לעומת זאת, מורכבת ממספר אנשים ובאנשים כמו באנשים, כשיש מספר גבוה שנוטל חלק בפיקוד ושיש לו "say" בעניין, הסיכוי להיווצרות חילוקי דעות גבוה.
בנוסף, בשונה מקבלן, לא פעם לקבוצת הרכישה אין את הניסיון והקשרים המקצועיים כפי שיש לקבלן מנוסה ובכדי להבטיח בניה איכותית ומהירה, בעלויות נמוכות.

הכדאיות אם כן בבחירת קבוצת רכישה משתנה בין קבוצה לקבוצה. אין ספק שזו הזדמנות טובה לחסוך אחוזים לא מבוטלים מעלות הדירה, אך כמו בכל סיכוי לרווח, הסיכון נמצא לו שם בצד.
החוכמה היא לכלכל צעדים באופן נבון ולהתייעץ עם מומחים בתחום

לא נמצאו עסקים בתחום העו"ד.

יש לכם שאלה?

מלאו פרטים ונחזור אליכם