קרן השקעות

קרן השקעות

בעקבות הריבית האפסית שנותנים הבנקים בארץ ובעולם בשנים האחרונות על כספים המופקדים בהם, הביקוש לאפיקים אחרים להניח שם את הכסף גדל ואכן בעקבות הבצורת הזו של אפיק ההשקעה: בנק, קמו וקמים גופי השקעה רבים מתחומים מגוונים כפטריות לאחר הגשם.
אחת מאפשרויות ההשקעה הידועות יותר היא "קרן השקעות-מהו בדיוק הגוף הזה המכונה קרן השקעות?
באילו אפיקים משקיעות קרנות ההשקעות והאם מדובר בקרן איתנה להניח עליה את כספינו או שמא חלילה מדובר בקרן הצבי? כל זה לפנינו:

 

קרן השקעות (private equity)

הינה קרן שכל עיסוקה ומטרתה היא לרכז סכומי כסף ממשקיעים, לאתר אופציות השקעה רלוונטיות ולהזרים כספים לאופציות אלו עבור השגת תשואה. הקרן מנוהלת ע"י אדם פרטי או חברה חיצונית המיועדת לטיפול בקרן, כלומר מצבור הכספים שגויסו. הכספים מגוייסים מאנשים פרטיים, אנשים אמידים לרוב וכמו כן מגופים גדולים כגון קרנות פנסיה, בנקים וחברות ביטוח. הגופים הגדולים מזרימים כסף לקרן ובתמורה נהנים מהרווחים שמייצרים בעלי הקרן באמצעות הכספים הללו שמנותבים לאפיקי השקעה מגוונים.

קרנות השקעות משקיעות במגוון תחומים ואפיקי השקעה כמו נדל"ן, מניות, אג"חים למיניהן, אישוש חברות ויזמות בחברות ביו-טכנולוגיות ורבות אחרות. מנהלי הקרן מציגים מתווה פעולה ברור ומסודר ומתחייבים על דרכי פעולה בהתאם לכך. כך שהמשקיעים יודעים מה בדיוק נעשה בקרן ההשקעה שכספם מונח שם.


דרכי הפעולה הנפוצות ביותר מתחלקות לשתי קטגוריות:


אישוש חברות: מנהלי הקרן מאתרים חברות קיימות שנקלעו לקשיים של נזילות כספית, או בעלות פוטנציאל גבוה מזה שמומש והן מצטרפות אליהן ומזרימות כספים מהקרן להבראת החברה והשבחתה ונהנת מהפירות.


יזמות: מה שמכונה "קרנות הון סיכון". כאן מדובר בהקצאת כספים עבור משהו רעיוני לגמרי שמנהלי הקרן רואים בו הזדמנות לפריצת דרך. מדובר לרוב בטכנולוגיות חדשניות, בתרופות שטרם אושרו ע"י הF D A ובדברים דומים שהמשותף להם הוא הפוטנציאל האדיר בעיניי מנהלי הקרן לצד הסיכון הגבוה יחסית, מפני שמדובר ברעיונות בלבד.


בארץ קיימות לא מעט קרנות השקעה המחזיקות בסכומים שונים כשחלקן מתמקדות בגיוס מאנשים פרטיים בעלי הון עצמי גבוה, חלקן פועלות כחברות חיצוניות לגופים גדולים כמו קרנות נאמנות וקרנות השתלמות וחלקן אף מאפשרות לאנשים פרטיים בעלי סכומי כסף סבירים להצטרף לקרן כשהן מציעות מסלולי הצטרפות שונים בהתאם לגובה הסכום המוזרם לקרן ההשקעה.


קרן איתנה או קרן הצבי?


קרנות ההשקעה בעולם מחזיקות בסכומי כסף עצומים בהיקף של מאות מליארדי דולרים. בנקים, חברות ביטוח וגופים פיננסים גדולים לצד אנשים פרטיים המחזיקים בסכומים שונים, כל אלו נעזרים בקרנות השקעה על מנת להרוויח על כספם מספר אחוזים הגבוה משמעותית מאלו הניתנים לאזרח ע"י הבנקים עצמם.. צריך לבחון כל מקרה לגופו, לבחון את הבטוחות שיש לקרן, את ההיסטוריה של הקרן- מה היא עשתה בשנים האחרונות? ורק אז להחליט לאן לפנות. כמו כן לבחון באילו אפיקים קרן ההשקעה משקיעה ובהתאם לרף הסיכונים שהצבתם לעצמכם לצד התשואה הצפויה, תעשו את הבחירה הנכונה במה שמתאים לכם.

חברת השקעות

 

לא נמצאו עסקים בתחום ההשקעות.

יש לכם שאלה?

מלאו פרטים ונחזור אליכם